Polacy w czołówce

W minioną sobotę w Irlandii koło Dablina – w Dun Laoghaire, zakończyły się Mistrzostwa Europy 2014, w żeglarskiej klasie Optimist. Wystartowało 253 zawodników w tym 152 chłopców i 101 dziewczynek. Były to otwarte ME więc można było spotkać uczestników z poza starego kontynentu – z USA, Kanady, Brazylii, Singapuru. Polskę reprezentowało ośmioro zawodników w tym pięcioro z YKP Gdynia. Trenerami reprezentacji byli Przemysław Struś i Tomasz Figlerowicz.

Regaty odbywały się w bardzo zmiennych, wietrznych i trudnych warunkach. W pierwszych dwóch dniach wiał silny wiatr, dochodzący do 30 węzłów, następnie zawodnicy żeglowali przy wiatrach średnich z bardzo dużymi zmianami. Natomiast w ostatnich dwóch dniach młodzi żeglarze zmagali się dodatkowo z gęstą mgłą i deszczem. Ostatecznie udało się rozegrać 9 wyścigów na zaplanowanych 10.

Zawodnicy YKP Gdynia odnieśli duży sukces. Co prawda Tytusowi Butowskiemu nie udało się obronić tytułu ME, ale ostatecznie ten 13 letni żeglarz uplasował się na doskonałej czwartej pozycji wśród europejczyków. Kolejnym zawodnikiem, który zajął piąte miejsce jest Michał Krasodomski, zaś na miejscu siedemnastym zakończył regaty Mikołaj Staniul. Wśród dziewcząt z Europy najlepszą polską zawodniczką została Julia Szmit z Giżycka która zajęła 12 miejsce zaś Hania Dzik z YKP Gdynia zajęła 24 miejsce.
Pozostali zawodnicy naszej reprezentacji uplasowali się na miejscach: 19 w grupie srebrnej -Emilia Zygarłowska (JKW Poznań) następnie na 3 miejscu w srebrnej grupie – Wiktor Kamiński (YKP Gdynia) oraz na 18 miejscu w srebrnej grupie – Krzysztof Bykowski (MKŻ Opti Kamień Pomorski).

Należy podkreślić, że dwóch zawodników, którzy znaleźli się w pierwszej piątce, odniosło nie wątpliwie sukces i jest to również sukces polskiego Optymista. Dla Tytusa jest to również dobry prognostyk na dalszą część sezonu, bowiem będzie on reprezentował Polskę w październiku tego roku na Mistrzostwach Świata 2014, które odbędą się w Argentynie.